Welcome
News  
At-a-Glance  

Attendees
Registration  
Housing  
Denver Info  


Education
Education  

Program
Overview  
Tutorials  
Tech Papers  
Plenaries  
MasterWorks  
Panels  
Workshops  
Awards  
BOFs  

Exhibition
Overview  
Space  
Industry  
Research  
Posters  
Forum  
HPC Games  

Infrastructure
SCinet  
SC Global  
Contact Info  
Committees  
Sponsors  
Student Vol.  
Netcasts  
SC History  













SC2001 Conference Chairs and Committees

Conference Chair: Charles Slocomb, Los Alamos National Laboratory

Executive Director: Debby Thompson, Los Alamos National Laboratory
Regional Outreach Coordinator: Gayle Elliott
Conference Office Manager: Christie Salazar, Los Alamos National Laboratory
Committee Web Pages: Ken Ferschweiler, Oregon State University
Conference Vice-Chair: Cherri Pancake, Oregon State University
Conference Deputy-Chair: Roscoe Giles, Boston University
Conference Vice-Chair for Industry: Ty Rabe, Compaq
Finance Chair: Ray Elliott
Registration Coordinator: Heidi Peterson, Lawrence Livermore National Laboratory
Conference Store Coordinator: Gloria Montoya-Rivera, Los Alamos National Laboratory

Technical Program Chair: Sally Haerer, Oregon State University
Technical Papers & Workshops Coordinator: David Culler, UC, Berkeley
Technical Papers Committee Members
Tutorials Coordinator: John Grosh, Department of Defense
Tutorials Committee Members
Awards Coordinator: Horst Simon, NERSC
MasterWorks Coordinator: Barbara Horner-Miller, Arctic Region Supercomputing Center
Invited Speakers Coordinator: Chuck Koebel, National Science Foundation
Invited Panels Coordinator: Pat Teller, University of Texas, El Paso
Proceedings Coordinator: Greg Johnson, San Diego Supercomputer Center
BOFs Coordinator: Mary Kay Bunde, ETNUS
Program/Exhibits Coordination: Rod Oldehoeft, Los Alamos National Laboratory
SC Global Chair: Ian Foster, Argonne National Laboratory
SC Global Vice Chair: Terry Disz, Argonne National Laboratory

SC Global Coordinator: Julie Wulf, Argonne National Laboratory
SC Global/SC2001 Program Liaison: Fede Bassetti,Los Alamos National Laboratory
Constellation Site Representative: Lisa Childers, Argonne National Laboratory

Constellation Site Coordinators:
Barbara Kucera, NCSA
Terry Disz, Argonne National Laboratory
Heather Boyles, Internet2
Linda Winkler, Argonne National Laboratory

International Networking Coordinator: Linda Winkler, Argonne National Laboratory
Show Floor Coordination: LaJoyce Bullock, Argonne National Laboratory; Elaine Lauerman, Internet2
Showcase Node Manager: Barbara Kucera, NCSA
Technical Operations/AG NOC: Bob Olson, Argonne National Laboratory
Networking Monitoring Coordinator: Greg Goddard, University of Florida
Staffing and Volunteer Coordinator: Bruce Loftis, NCSA
Sponsorship: Mary Spada, Argonne National Laboratory
Publicity: Karen Green, NCSA, Mary Spada, Laura Wolf, EVL
Human Factors Coordinator: Lisa Childers, Argonne
Production Manager: Jeffifer Tieg von Hoffman, Boston University
Industrial Partners Liaison: Mary Spada
Education Program Liaison: Scott Lathrop, NCSA
Test Cruise Director: Mary Fritsch, Argonne National Laboratory
Industry and Research Exhibits Committee Chair: Dona Crawford, Lawrence Livermore National Laboratory
Deputy Chair: Dave Cooper, Lawrence Livermore National Laboratory
Research Exhibits Coordinator: Jim Pool, CalTech
Industry Exhibits Coordinator: Virginia To, High Performance Technologies, Inc.
Exhibitors' Forum Coordinators:
  Sally Howe, National Coordination Office for Information Technology Resarch and Development
  David Halstead, Ames Lab
Proceedings Coordinator: Greg Johnson, University of Texas, Austin
Exhibition Management: Don Collier, DC Expositions, Inc.
Show Management/Special Effects: Darryl Monahan, Freeman Decorating
Poster Exhibits Coordinator: Harvey Wasserman, Los Alamos National Laboratory
Security Coordinator: Libby Bogard, Hewlett-Packard
Education Committee Chair: Jeff Huskamp, East Carolina University
Publications Coordinator: Becky Verasteui, Oak Ridge National Laboratory
Systems Integration Coordinator: Barbara Helland, Krell Institute
Tech Coordinator: Richard Bach, Merck
Program Co-Chair: Lisa Bievenue, NCSA
Program Co-Chair: Edna Gentry, University of Alabama in Huntsville
Education Coordinator: Cathie Burke Dager, Stanford Linear Accelerator Center
Education Outreach Coordinator: Bruce Loftis, NCSA
Education Outreach Co-Chair: Cathie Dager, Stanford Linear Accelerator Center
Computational Science Education Advisor: Ken Flurchick, Ohio Supercomputer Center
Computational Science Education Advisor: Robert Gotwals, The Shodor Education Foundation, Inc.
Computational Science Education Advisor: Robert Panoff, The Shodor Education Foundation, Inc.
Education Coordinator: Ernest G. Marshburn, East Carolina University
Education Coordinator: Helen Parke, East Carolina University
Education Coordinator: Ann Redelfs, NPACI/San Diego Supercomputer Center
Education Coordinator: Betsy Schermerhorn
Education Coordinator: Sandra W. Huskamp, East Carolina University
Advisory Committee: Norma Boakes, Jason Painter, Kris Stewart, Paul Tisdel, Charles Swanson
Staff: Wendy Creasey, Peyton Crump, Jennifer Farris, Kevin Johnson, Trevor Burnette
Networking Committee Chair: Bill Wing, Oak Ridge National Laboratory
Deputy Chair: Jim Rogers, Computer Sciences Corporation

Hardware Architecture: Chuck Fisher, Oak Ridge National Laboratory
Fiber Infrastructure: Jeff Mauth, Pacific Northwest National Laboratory
Software Monitoring: Martin Swany, University of Tennessee/Knoxville
Network Security: Eli Dart, NERSC
Routing Architecture: Bill Nickless, Argonne
Wireless: Tim Toole, Sandia National Laboratory
Xnet: David Koester, MITRE
Management Software: Jon Dugan, NCSA
Bandwidth Challenge: Bill Kramer, Lawrence Berkeley Lab
Hardware Monitoring: Greg Goddard, University of Florida
Denver Fiber: Kevin Oberman,
WAN Connectivity: Steve Corbato, Internet2
Denver POP Connections: Debbie Montano, Qwest Communications
SC Global Connectivity: Linda Winkler, Argonne National Laboratory
Conference Infrastructure Committee Chair: Ginger Caldwell, NCAR
Deputy-Chair: Ginny Clark, Sandia National Laboratory/Albuquerque

Conference Arrangements: Mary Amiot, Northstar Events Management
Catering: Jan Hull, Los Alamos Technical Associates, Inc.
Housing Coordinator: Dolores Roybal, Los Alamos National Laboratory
Signage: Barry Hess, Sandia National Laboratory/California
A/V: Jim Mahoney, Honeywell FM&T
Computers: Philip Papadopoulos, San Diego Supercomputer Center
Email Coordinator: Peter Wilson, Sandia National Laboratories, Albuquerque
Student Volunteers: Eleanor Schroeder, NAVO MSRC
Public Relations Committee Chair: David Schwoegler, Lawrence Livermore National Laboratory
Advisory Vice-Chair: Ann Redelfs, NPACI/San Diego Supercomputer Center

Web Communications: Greg Wood, Internet2
Webmaster/Web Design/Graphic Design: Zizi Kolshorn, Moose Pond Arts
Media Room: Jon Basher, Lawrence Berkeley Laboratory
Publications: Alice Chapman, Los Alamos National Laboratory
SC2001 Booth: Barbara Kucera, National Center for Supercomputing Applications
Publicity: Betsy Riley, Oak Ridge National Laboratory
Graphic Designer: Mo Viele, Mo Viele, Inc.
Administrative Support: Ruth Camara, Lawrence Livermore National Laboratory
ACM Society Liaison: Alisa Rivkin
IEEE Liason: Mary Kate Rada

2001 SC2001  |  Web Feedback  |  SC2001 Info
SC2001 is sponsored by the IEEE Computer Society and ACM